PORADNA / GUIDE
Freeski poradna / Freeski guide |
Longboardová poradna / Longboard guide |
|
Typy lyží prodáváné na SnowpanicCZ
Freestylové lyže
Jedná se o lyže určené převážně pro jízdu v parku. Používají twintip konstrukci (viz níže), která dává jezdci větší volnost a umožnuje jízdu na switch (pozadu). Tyto lyže jsou stavěné pro skoky, triky, jibbing nebo U-rampu. Šířka freestylových lyží pod patou se běžně pohybuje mezi 75-95mm. Vázání se montuje blíže středu lyže, aby byly lyže vyvážené při skocích a zvláště při tricích a rotaci. Délka se volí dle postavy, pokročilosti a způsobu jízdy. Většinou cca o 10cm-15cm kratší než výška jezdce. Do U-rampy pak platí - krátší (lépe se s nimi manévruje) a užší (v ledovém korytu lépe podrží).
Freeridové lyže
Lyže na freeride jsou určené pro jízdu ve volném terénu. Běžná šířka freeride lyží se pohybuje mezi 100-130mm pod vázáním. Tato šířka se neustále zvětšuje (např. Duret Monster Fat mají pod vázáním labužnických 177mm). Větší šíře a délka dává lyžím lepší vztlak pro plutí v hlubokém sněhu. Délka lyží se volí zhruba na výšku postavy, lepší však vybrat lyže o cca 10cm delší než výška postavy. U freeridových lyží se setkáme s použitím speciálních konstrukcí, které zpelšují ovládání a plutí lyže (viz. early taper, rocker, reverse camber atd.).
Kategorii freeride lyží můžeme dále rozdělit na backcountry a bigmountain.
BC lyže (backcountry freestyle lyže)
Lyže pro BC (backcountry) jsou speciální kategorií freeridových lyží. Jsou stavěné pro jízdu členitějším terénem, skoky a triky v prašanu. Z pravidla mají twintipovou konstrukci a měkčí flexi.
Bigmountain lyže
Jsou další kategoríí freeride lyží. Určené jsou převážně pro rychlou a agresivní jízdu na prudkých svazích. Konstrukčně jsou lyže tvrdší, aby lépe zvládaly rychlost a dynamiku jízdy.
Freeski technologie a konstrukce lyží
Twin tip
Označení pro lyže se symetrickou délkou špičky a patky (resp. patka má stejný tvar jako špička lyže). Twintip tak rozšiřuje možnosti lyže a umožňuje i jízdu po zadu (na switch). Díky volnosti a pohyblivosti, kterou twintip jezdci nabízí, se tato konstrukce používá u freestylových i u většiny freeridových lyží.
Early taper
Posouvá nejširší bod dále od konce lyže směrem k jejímu středu (často u špičky i patky). Redukuje tak drhnutí lyže v hlubokém sněhu.
Reverse sidecut
Typický pro prašanová prkna. Reverse sidecut má nejširší bod nikoliv na špičce nebo patce, ale na středu pod vázáním. Tím lyže zůstává výše na povrchu prašanu a umožňuje tak efektivní plutí.
Rocker / Early rise
Rocker neboli early rise (označení u lyží LINE) znamená, že kontaktní bod se posouvá dále od špiček. Lyže tak začíná stoupat ke špičce mnohem dříve. To jí umožní snažší vyplutí nad sníh a celkově pohodlnější ,,surfování" v hlubokém prašanu.
Reverse camber
Technologie určená pro prašanové speciály. Lyže s reverse camber má opačné prohnutí než klasická lyže. To jí dává možnost perfektního plutí v nejhlubším sněhu a to i při jízdě na switch.
Zero (flat) camber
Lyže se zero camber má nulové prohnutí jádra. V hlubokém sněhu tedy pluje snadněji než klasická lyže. Přesto zůstává relativně univerzální a snadno si poradí i se sjezdovkou.
Jak vybrat správnou délku lyže?
Tento návod je pouze obecný. Nebudete-li si s výběrem délky lyže jistí, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám s výběrem poradíme.
Jak vybrat správnou délku lyže?
Není to žádný obtížný proces, pokud si dovedete odpovědět na pár otázek.
Kde a v jakém typu terénu chcete lyžovat?
Každá lyže je jiná a je stavěná pro různé podmínky. Nejvíce si lyžování užijete, pokud si vyberete lyže uzpůsobené na prostředí, ve kterém chcete jezdit. Řešením je také výběr univerzální freeski lyže.
- freeride lyže
- backcountry lyže (freestyle v prašanu, univerzální lyže
- freestyle lyže
Jaká je vaše lyžařská úroveň?
Vyberte si lyže, které přesně odpovídají vaší schopnostní úrovni.
- začátečník / středně pokročilý lyžař
- středně pokročilý / pokročilý lyžař
- pokročilý / expert
Jak vybrat správnou velikost lyže?
Neexistuje ideální velikost pro jednu výšku a váhu. Obecným pravidlem je vybrat takovou délku lyže, která je nejméně po vaší bradu a nejvýše 10cm nad vaši hlavu. Jakou délku vybrat přesně pak závisí na několika okolnostech.
Důvody pro výběr kratší lyže (cca 5cm - 15cm pod výšku postavy)
- chci lyže na freestyle
- jsem začátečník / středně pokročilý lyžař
- jste lehčí, než je průměr u vaší váhy
Důvody pro výběr stejně dlouhé lyže (0cm - cca 5cm pod výšku postavy)
- chci freeski univerzální lyži pro pohodové a klidné ježdění (frst, BC/frst)
- jsem začátečník, který chce jezdit mimo sjezdovku (frst, BC/frst)
- jsem začátečník / středně pokročilý jezdec, který chce jezdit v lese mezi stromy (BC/frst)
Důvody pro výběr delší lyže (0cm - cca 10cm nad výšku postavy)
- chci backcountry freestyle lyži nebo freeride lyži
- jsem středně pokročilý až expert
- vážím víc, než je průměr mé výšky
Tabulka doporučovaných délek lyží
výška postavy | doporučená délka |
132 cm | 115-130 cm |
137 cm | 125-140 cm |
142 cm | 130-145 cm |
147 cm | 135-150 cm |
152 cm | 135-155 cm |
158 cm | 145-165 cm |
163 cm | 150-170 cm |
168 cm | 155-175 cm |
173 cm | 160-180 cm |
178 cm | 165-187 cm |
183 cm | 170-193 cm |
188 cm | 175-196 cm |
193 cm | 180-200 cm |
Co je ROCKER?
ROCKER neboli early rise (označení u lyží LINE) znamená, že kontaktní bod se posouvá dále od špiček. Lyže tak začíná stoupat ke špičce mnohem dříve.
ROCKER umožňuje lepší plavání lyže v prašanu.
Lyže s ROCKERem je lépe manévrovatelná.
Dokonce i v parku ROCKER umožní jízdy vašich snů.
ROCKER je progrese.
Každý nevědomec se vás bude ptát, proč máte lyže tak legračně ve vzduchu a ne na zemi. Trpělivě dotyčnému vysvětlete s čím má tu čest a řekněte mu, že to právě rocker změnil váš život!
Kdo může jezdit na lyžích s ROCKEREM?
Kdokoliv! Každý, kdo si chce maximálně užít svou jízdu a na lyžích se bavit. To je na rocker technologii právě to výborné. Můžete být začátečník nebo pokročilý jezdec, mladý nebo starý, všichni si ho mohou užít. Dokonce i my ze Snowpanicu můžeme jezdit na lyžích s rockerem!
Kde se dá rocker nejlépe použít?
Existuje mnoho různých variací rockeru, které vynikají zejména v určitých podmínkách – všude od parku až po nejhlubší prašan.
Lyže s rockerem na SnowpanicCZ
CoreUpt Line Skis
WatchOut
Ep Pro (reverse camber)
Sir Francis Bacon
- Co je DIN?
DIN udává hodnotu vypínací síly vázání.
DIN, zkratka pro Deutsches Institut für Normung (Německý institut pro normy a standardizace), je obecně přijatou stupnicí pro nastavení vypínací síly lyžařského vázání. Nastavení DIN je závislé na hmotnosti, výšce a schopnostech každého ridera. Čim vyšší je DIN, tím je potřeba větší síla k uvolnění boty z vázání.
Hmotnost stejně jako lyžařské schopnosti vám pomohou určit správný rozsah DIN na vašem vázání. V ideálním případě by měla být vaše hodnota DIN přibližně uprostřed rozshau vázání. Pokud je tedy vaše hodnota DIN 11, pak potřebujete vázání s srozsahem DIN 8-15 (rozsahu 3-12 se v tomto případě vyvarujte).
Pro orientaci se podívejte na následující přehled.
30-90kg Začátečník - Středně pokročilý Pokročilý junior, lehký začínající rider DIN 3-10
30-110kg Začátečník – Pokročilý Začínající nebo lehký pokročilý rider DIN 3-11
30-120kg Středně pokročilý – Expert Těžší pokročilý nebo expert s lehčí hmotností DIN 3-12
60-130kg Středně pokročilý – Expert Těžší nebo agresivní rider DIN 6-14
30-90kg+ Středně pokročilý – Expert Těžší lyžař, agresivní pokročilý rider nebo expert DIN 6-16
65-90kg+ Expert Agresivní expert vyznávající big-mountain DIN 8-18
Upozornění! Tento přehled by měl být používán pouze pro bližší představu o vhodném rozsahu DIN. Nejedná se tedy o závázné pravidlo. Pokud budete mít dotazy ohledně výběru vázání, neváhejte nás kontaktovat na email snowpanic@snowpanic.cz
Historie longboardingu
Historie longboardingu (potažmo skateboardingu) je úzce spojena se západním pobřežím USA, s Kalifornií. Ta byla odjakživa rájem surfařů, kteří zhruba od 40. let minulého století řešili, jak by šel pohyb na surfovém prkně napodobit i na souši. Od té doby vznikaly různé "domamonty",které longboard / skateboard připomínaly jen hodně vzdáleně.
První skaty / longboardy vznikají v 50. letech. Tehdejší Sidewalk Surfers připevňují na desky vyřezané do tvaru surfového prkna podvozky z kolečkových bruslí a vzniká tak náčiní, které sice funguje na stejných principech jako současný longboard, avšak s velmi omezenými možnostmi. Materiál, ze kterého se vyrábělikolečka, nebyl skoro vůbec přilnavý - carving a jízda z kopce jsou jediné, co se na sidewalk surfech dalo provozovat. Přesto sidewalk surfing prožívá boom a počátkem 60. let přichází na scénu první sériově vyrobené skateboardy (v roce 1963 se jich vyrábí až 10 000ks za den). Novinkou se stává kick tail (zvednutá patka), což umožňuje ostřejší manévrování. Pořádají se závody ve slalomu, jezdci (většinou jezdí bosí) na desce aplikují surfové triky jako chůze po desce, spinner a hang ten. Při skateboardingu se často využívají banky (betonové šikminy), které vytvářejí jakousi "betonovou vlnu". V roce 1965 je boom u konce, zájem o skateboarding totálně opadá a jako sport upadá v zapomnění. Firmy přecházejí na výnosnější výrobky a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců opět na home-made deskách.
V roce 1972 se objevuje naprosto revoluční vynález - polyuretanová skate / longboardová kolečka (stále vyrábějící firma Cadillac Wheels), která jsou rychlá, přilnavá a absolutně mění tvář skateboardingu / longboardingu. Zájem o skateboarding / longboarding se opět zvyšuje. Zatímco se většina skaterů věnuje slalomu a stylové trikové jízdě (freestyle), v části Los Angeles zvané Dogtown se objevuje parta mladých surferů, říkající si Z-Boys, kteří nedají moc na nažehlenou surfovou image a věnují se hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a svou betonovou vlnu trénují ve vypuštěných zahradních bazénech. Jména jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak nebo Jim Muir, která platila svého času za outsidery, se stávají hvězdami (viz. film Legendy z Dogtownu).
Základními skateboardovými disciplínami se stávají freestyle, slalom, downhill, skok vysoký a daleký. Skateboardy / longboardy jsou vybaveny širokými koly o velikosti kolem 60mm a o tvrdosti mezi 70-80A. Trucky se o moc nezměnily dodnes, jen byly o dost užší (v té době zastávala přední pozici ve výrobě firma Tracker). Co se týče desky, většina tehdejších firem (G&S, BAHNE, Alva Skate aj.) vyráběla desky dlouhé do 30 palců (cca 75 cm) a široké kolem 7 palců (cca 18cm). Měly kicktail a griptape (protiskluzovou fólii) V podstatě už měly docela moderní parametry a jezdily se na nich všechny disciplíny. Už tehdy si skateři uvědomovali, že delší desky jsou ve vysokých rychlostech stabilnější, pro downhill se staly oblíbené longboardy firmy SIMS.
V průběhu vývoje skateboarding prochází mnoha krizemi, ale nadále se vyvíjí tvar desky - objevuje se concave (příčné prohnutí), roste šířka desky - vznikají nové a nové triky, tím pádem i nové disciplíny roku 1982 U-rampa, 1984 streetstyle, 1988 minirampa = zaniká skok do výšky i dálky, slalom a ačkoliv se závody v downhillu stále vypisují, i ten nakonec ustupuje divácky zábavnějším disciplínám (ač byl v 70. letech downhill královskou disciplínou na všech závodech!!!).
V současné době je downhill longboarding, jakožto "základní stavební kámen" skateboardingu, paradoxně postaven úplně mimo současný skateboardový svět. Soutěže se vypisují stále, ale downhill longboarding dnes spadá pod IGSA (International Gravity Sports Association-založena 1996) a našel tak novou rodinu mezi ostatními "sjezdovými sporty" street luge, classic luge (buttboard), gravity bike a downhill inline.