Historie longboardingu
Historie longboardingu (potažmo skateboardingu) je úzce spojena se západním pobřežím USA, s Kalifornií. Ta byla odjakživa rájem surfařů, kteří zhruba od 40. let minulého století řešili, jak by šel pohyb na surfovém prkně napodobit i na souši. Od té doby vznikaly různé "domamonty",které longboard / skateboard připomínaly jen hodně vzdáleně.
První skateboardy / longboardy vznikají v 50. letech. Tehdejší Sidewalk Surfers připevňují na desky vyřezané do tvaru surfového prkna podvozky z kolečkových bruslí a vzniká tak náčiní, které sice funguje na stejných principech jako současný longboard, avšak s velmi omezenými možnostmi. Materiál, ze kterého se vyráběla kolečka, nebyl skoro vůbec přilnavý - carving a jízda z kopce jsou jediné, co se na sidewalk surfech dalo provozovat. Přesto sidewalk surfing prožívá boom a počátkem 60. let přichází na scénu první sériově vyrobené skateboardy (v roce 1963 se jich vyrábí až 10 000ks za den). Novinkou se stává kick tail (zvednutá patka), což umožňuje ostřejší manévrování. Pořádají se závody ve slalomu, jezdci (většinou jezdí bosí) na desce aplikují surfové triky jako chůze po desce, spinner a hang ten. Při skateboardingu se často využívají banky (betonové šikminy), které vytvářejí jakousi "betonovou vlnu". V roce 1965 je boom u konce, zájem o skateboarding totálně opadá a jako sport upadá v zapomnění. Firmy přecházejí na výnosnější výrobky a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců opět na home-made deskách.
V roce 1972 se objevuje naprosto revoluční vynález - polyuretanová skate / longboardová kolečka (stále vyrábějící firma Cadillac Wheels), která jsou rychlá, přilnavá a absolutně mění tvář skateboardingu / longboardingu. Zájem o skateboarding / longboarding se opět zvyšuje. Zatímco se většina skaterů věnuje slalomu a stylové trikové jízdě (freestyle), v části Los Angeles zvané Dogtown se objevuje parta mladých surferů, říkající si Z-Boys, kteří nedají moc na nažehlenou surfovou image a věnují se hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a svou betonovou vlnu trénují ve vypuštěných zahradních bazénech. Jména jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak nebo Jim Muir, která platila svého času za outsidery, se stávají hvězdami (viz. film Legendy z Dogtownu).
Základními skateboardovými disciplínami se stávají freestyle, slalom, downhill, skok vysoký a daleký. Skateboardy / longboardy jsou vybaveny širokými kolečky o velikosti kolem 60mm a o tvrdosti mezi 70-80A. Trucky se o moc nezměnily dodnes, jen byly o dost užší (v té době zastávala přední pozici ve výrobě firma Tracker). Co se týče desky, většina tehdejších firem (G&S, BAHNE, Alva Skate aj.) vyráběla desky dlouhé do 30 palců (cca 75 cm) a široké kolem 7 palců (cca 18cm). Měly kicktail a griptape (protiskluzový šmirgl). V podstatě už měly docela moderní parametry a jezdily se na nich všechny disciplíny. Už tehdy si skateři uvědomovali, že delší desky jsou ve vysokých rychlostech stabilnější, pro downhill se staly oblíbené longboardy firmy SIMS.
V průběhu vývoje skateboarding prochází mnoha krizemi, ale nadále se vyvíjí tvar desky - objevuje se concave (příčné prohnutí), roste šířka desky - vznikají nové a nové triky, tím pádem i nové disciplíny roku 1982 U-rampa, 1984 streetstyle, 1988 minirampa = zaniká skok do výšky i dálky, slalom a ačkoliv se závody v downhillu stále vypisují, i ten nakonec ustupuje divácky zábavnějším disciplínám (ač byl v 70. letech downhill královskou disciplínou na všech závodech!!!).
V současné době je downhill longboarding, jakožto "jeden ze základních stavebních kámenů" skateboardingu, paradoxně postaven úplně mimo současný skateboardový svět. Soutěžíme v něm stále, ale downhill longboarding dnes spadá pod samostatnou organizaci než zbytek skateboardových disciplín a našel tak novou rodinu mezi ostatními "sjezdovými sporty" street luge, classic luge (buttboard), gravity bike a downhill inline.
V roce 2020 zaznamenal skateboarding velkou novinku, byl totiž poprvé zařazen na olympiádu v Tokiu. Zda se olympijských her dočká i downhillová královská disciplína zatím není jisté. Námluvy sice už probíhají, ale lobby a riders komunita není tak veliká jako v případě freestyle skateboardingu. zda se toho někdy dočkáme? My věříme, že ano!